Що загрожує водієві, якщо в машині немає аптечки, вогнегасника або аварійного знака в Україні?

Що загрожує водієві, якщо в машині немає аптечки, вогнегасника або аварійного знака в Україні?

в машині немає аптечки, вогнегасника або аварійного знака
Штрафи

Що загрожує водієві, якщо в машині немає аптечки, вогнегасника або аварійного знака в Україні?

Водіння автомобіля — це не тільки ваш комфорт, але й ваша відповідальність. І це має бути добре відпрацьованою навичкою. У сучасному світі автомобілістам важливо дотримуватися всіх тих правил, які були створені для гарантії безпеки на дорозі і щоб допомоги водіям навіть у критичних ситуаціях. Порушення таких правил вимагатиме відповіді перед законом.

Особливі вимоги пред’являються до комплектації транспортних засобів. При цьому водіям завжди слід тримати «руку на пульсі», щоб бути в курсі останніх законодавчих змін і нововведень. У цій статті ми розглянемо, що загрожує автомобілісту, якщо в його авто арсеналі відсутні аптечка, вогнегасник і аварійний знак.

Обов’язкова комплектація транспортних засобів в Україні у 2025 році

Варто одразу наголосити, що вимоги до комплектації транспортних засобів точно і недвозначно прописані у Правилах українського дорожнього руху. За рідкісними винятками, більшість ТЗ повинні мати:

  • аптечку першої медичної допомоги (при цьому вона повинна відповідати типу транспортного засобу і мати характерне позначення і наповнення);
  • вогнегасник (який має бути робочим, про що свідчитимуть надписи на його лейблі);
  • аварійний попереджувальний знак у вигляді червоного трикутника, що відбиває світло (або ж в якості альтернативи — миготливий червоний ліхтар, який відповідає встановленим стандартам).

Варто зазначити, що вимоги до комплектації залишаються постійними вже багато років. Незважаючи на поширення сьогодні деякими ЗМІ фейкової інформації щодо нововведень чи підвищення штрафів за порушення комплектації, насправді ситуація не змінилася у 2025 році. Це означає, що водіям не варто перейматися, якщо вони виконують свої зобов’язання.

Актуальні вимоги

Щоб раз і назавжди розвіяти сумніви і бути впевненими в тому, які санкції чекають на вас у разі невідповідності авто вимогам до комплектації, давайте розглянемо кожен аспект цього питання окремо:

  1. Аптечка першої медичної допомоги. Багато автомобілістів наївно вважають, що аптечка є звичайною формальністю, а необхідність у ній, за великим рахунком, відсутня. Насправді їм просто пощастило, що вони не стикалися з дійсно критичними ситуаціями на дорозі, коли аптечка може реально врятувати життя і здоров’я людині. Існує державний стандарт, відповідно до якого аптечка призначається для надання першої допомоги водієві, пасажирам чи іншим постраждалим. Лікарські засоби в ній не передбачені в обов’язковому порядку, але за бажанням власника, вони можуть бути включені додатково.

Стандартний набір відрізнятиметься відповідно до місткості транспортного засобу, тобто, відповідно до кількості пасажирських місць в ньому. Таким чином, існують вимоги до наборів для авто до 9 осіб і понад 9 осіб. Загалом для легкових, вантажних і інших авто першої категорії потрібні:

  • засоби для зупинки кровотеч і перев’язки;
  • антисептики і засоби обробки (перекис водню, хлоргексидин, спирт);
  • захисні засоби (рукавички, маски);
  • пластир (рулонний і бактеріальний);
  • ножиці;
  • градусник.

Також варто перевіряти термін придатності елементів набору і вчасно замінювати ті, строк придатності яких закінчився.

  1. Вогнегасник. Справний вогнегасник — запорука вашої безпеки у разі виникнення пожежі вашого чи іншого авто. Вогнегасником повинні бути укомплектовані всі транспортні засоби без винятку, включаючи легкові. Як правило, використовують порошковий дволітровий вогнегасник. Пам’ятайте, що тут важливо відстежувати термін придатності і регулярно перевіряти тиск. Хоча штрафи за невідповідність комплектації невеликі, не варто забувати, що у разі пожежі і її наслідків вся відповідальність може лягти на вас.
  2. Аварійний знак. Його необхідно виставляти на дорозі у разі аварійної ситуації чи при зупинці автомобіля у небезпечному місці. Відсутність такого знаку чи його аналога є прямим порушенням Правил дорожнього руху. Більш того — це створює небезпечну ситуацію на дорозі. Особливо суворою є справа з водіями автобусів і вантажівок.

Коротко про штрафи

За відсутність одного чи більше обов’язкових елементів комплектації передбачається штраф, розмір якого становить 340 гривень. Станом на 2025 рік ця сума залишається незмінною. Хоча на сьогодні ця сума може вами вважатися не такою вже й великою, варто слідкувати за відповідністю комплектації заявленим вимогам. Інакше на будь-якому посту ДАІ вас може перевірити інспектор, виписавши штраф. Те саме може статися і у разі ДТП. При цьому відмова підтвердити наявність усієї комплектації у авто також тягне за собою адміністративну відповідальність.

Наявність аптечки, вогнегасника і аварійного знака — це те, про що має знати кожен водій. Якісне навчання водіння завжди передбачає вивчення цих і інших важливих аспектів, які гарантують безпеку на дорозі і виключення ризиків отримати штраф.