Що змінилося для власників електросамокатів і велосипедів у 2025 році?

Що змінилося для власників електросамокатів і велосипедів у 2025 році?

Що змінилося для власників електросамокатів і велосипедів у 2025 році?
Закони

Що змінилося для власників електросамокатів і велосипедів у 2025 році?

Сучасні люди воліють переходити на більш екологічні види транспорту, особливо у великих містах. І завдяки існуванню мобільних засобів пересування люди різного віку стають більш мобільними і забезпечують власний комфорт пересування містом. А тому все частіше на дорогах зустрічаються велосипедисти і електросамокатники.

Гарним є те, що збільшення кількості такого транспорту зменшує пробки на дорогах, береже природу і дозволяє заощаджувати кошти на пересування. При цьому варто також стежити за змінами у законодавстві, адже водіння цих транспортних засобів пов’язане з певними правилами і обмеженнями, про які не всі можуть бути в курсі. У даному огляді ми подивимось на актуальні вимоги до керування такими засобами у 2025 році, щоб ті, хто має електросамокат або велосипед були в курсі.

Електросамокати: юридичний аспект і особливі вимоги

Електросамокати і моноколеса офіційно були визнаними в Україні як повноцінні транспортні засоби у 2023 році. Головними цілями подібних нововведень були підвищення безпеки і збільшення мікро-мобільності на дорогах країни (в містах і між ними). Велосипеди і самокати мають чіткий поділ, а саме: самокати вважаються засобами індивідуального легкого електричного транспорту. На даний момент вони поділяються на 2 категорії, відповідно до потужності двигуна:

  • легкі персональні електричні транспортні засоби (мають мотор потужністю до 1000 Вт і розвивають швидкість не більше 25 км/год);
  • низькошвидкісний легкий електротранспорт (розвиває швидкість до 50 км/год, обидва колеса працюють від двигуна).

Відповідно до таких нововведень необхідно розуміти наступне: у разі ДТП чи іншої ситуації на дорозі самокатник вважатиметься водієм транспортного засобу, а не пішоходом. Проте варто зазначити, що за потужності менше 3000 Вт права на електросамокат не потрібні. Отримувати номерні знаки чи якимось чином реєструвати подібний транспортний засіб також не потрібно.

Для водіїв електросамокатів є актуальними наступні правила:

  1. Пересування на електросамокаті дозволяється велосипедними доріжками. У разі їх відсутності допускається їхати по краю проїжджої частини (справа).
  2. Максимально допустима швидкість руху в населених пунктах на електросамокаті складає 25 км/год.
  3. Управління самокатом у стані алкогольного/наркотичного сп’яніння суворо заборонено.
  4. Не допускається їхати на самокаті більш ніж одній людині одночасно. Цей транспортний засіб не призначений для перевезення пасажирів!
  5. Електросамокат повинен мати передні й задні габарити. Для вечірнього/нічного користування і для поганої видимості рекомендується мати світловідбивні елементи, задля підвищення безпеки.
  6. Пересування самокатом по краю проїзної частини чи узбіччям допускається тільки особам, які досягли 14 років.

Хоча чіткого правила наразі немає, але рекомендується використовувати шолом під час їзди, щоб убезпечити себе.

Окремо варто згадати електровелосипеди, швидкість яких сягає 50 і більше км на годину. Таким транспортом можуть керувати лише особи, які досягли 16 років і мають права. Їздити можна там, де й автомобілям.

Інформація для велосипедистів

Розглянемо актуальні правила:

  • Пересування вздовж дороги дозволено лише особам, які досягли 14 років.
  • Велосипед повинен бути обладнаним світловідбивними елементами спереду, з боків і ззаду (білими, оранжевими і червоними відповідно). Також має бути передбачений звуковий сигнал, а в темний час — ліхтар.
  • Перевезення вантажу допустиме лише в тому випадку, коли він не заважає керуванню велосипедом і не стає на заваді іншим учасникам дорожнього руху.
  • Для їзди краще використовувати велосипедні доріжки, якщо вони є.
  • Велосипедистам (особливо неповнолітнім) рекомендується використовувати шолом.
  • Управління велосипедом із несправними гальмами чи без звукового сигналу не допускається.
  • Пересуватися велосипедом тротуаром заборонено (виняток — діти до 7 років).

Відповідальність водіїв

Велосипедисти і самокатники повинні ставитися відповідально до свого транспортного засобу і дотримуватися ПДР. У низці ситуацій ці водії можуть отримати штрафи:

  • від 3400 до 17 тисяч гривень за керування у нетверезому стані;
  • від 340 до 850 гривень за порушення правил дорожнього руху;
  • до 510 грн. за невідповідність комплектації.

На сьогоднішній день закони, що передбачають регулювання дорожнього руху за участю електросамокатів і велосипедів, продовжують опрацьовуватися. Це, ймовірно, спричинить майбутні зміни у правилах. Заздалегідь бути готовими до всього цього вам допоможе гарна автошкола Шевченківський район, де ви зможете освоїти всі правила і тонкощі ПДР і водіння.