Як краще і правильніше запам’ятовувати правила дорожнього руху?
Як краще і правильніше запам’ятовувати правила дорожнього руху?
Правила дорожнього руху (ПДР) — це надважливий фундамент, необхідний кожному майбутньому водієві для успішного освоєння програми автошколи і успішного формування навичок водіння. ПДР в Україні має складну структуру і багато особливостей. При підготовці до майбутніх іспитів важливо не просто на зубок вивчити матеріал, але й розібратися в правилах, і як їх потрібно застосовувати, сформувавши глибоке розуміння принципів правил сучасного дорожнього руху. Як зробити процес навчання більш простим і ефективним, ми розглядаємо нижче.
Складності вивчення правил дорожнього руху в Україні
Правила дорожнього руху є комплексом (зводом) правил і норм, які регулюють порядок руху транспортних засобів, а також усіх інших учасників дорожнього руху. Існуюче сьогодні зведення правил створено з метою забезпечення безпеки, запобігання дорожньо-транспортним пригодам, а також грамотній організації руху загалом. У зв’язку з всеосяжним характером ПДР їх вивчення нерідко є дуже трудомістким. Головними причинами труднощів зазвичай є:
- Колосальний обсяг матеріалу, який необхідно вивчити і запам’ятати. До правил дорожнього руху входять правила для водіїв транспортних засобів різних категорій, обов’язки і права пішоходів, правила для велосипедистів і водіїв гужового транспорту, а також всіх інших можливих учасників дорожнього руху. Багато правил, присвячених різним аспектам поводження на дорозі і біля неї, можуть створити плутанину в голові, та й просто налякати новачка своїм великим обсягом. При цьому матеріал може виявитися досить непростим для сприйняття, тому часом розібратися в ньому без підготовки і допомоги нелегко.
- Технічна і юридична термінологія. Для ПДР, як і будь-якого офіційного документа, використовується відповідна мова. Велика кількість термінів, специфічні формулювання, а також довгі речення зі складними конструкціями створюють додаткові складнощі у засвоєнні матеріалу. Це особливо стосується людей без відповідного досвіду і юридичної освіти.
- Велика кількість графічних позначень. ПДР охоплюють чималу кількість схем, розміток, знаків і інших позначень, які також потрібно вивчити і не забувати на дорозі. Це складно для людей, яким важко сприймати візуальну інформацію. Необхідно навчитися не тільки розуміти графічні позначення, але й інтерпретувати різні ситуації.
- Оновлення у законодавстві. Закони постійно вдосконалюються, щоби відповідати сучасним реаліям. Регулярне оновлення ПДР веде до того, що учням потрібно знаходити і вивчати саме актуальну інформацію, а підручники дуже швидко застарівають. Нововведення часто стосуються штрафних санкцій, водіння за умов складних погодних умов, нових знаків на дорозі і інших аспектів. Важливо, що невеликі, але значні зміни можуть вводитися раптово, у зв’язку з чим вони не завжди можуть бути відомі інструкторам відразу чи відображатися в друкованих правилах дорожнього руху.
- Відмінності у якості матеріалів. Існує багато автошкіл, які відрізняє рівень і якість викладання і навчальних матеріалів. Часто викладачі націлені тільки на відпрацювання екзаменаційних питань, а не на глибоке розуміння правил дорожнього руху для того, щоб люди дійсно були навчені. Тільки надійна автошкола в Києві здатна дати потрібний обсяг матеріалу і допомогти не просто визубрити, але й освоїти його з позиції розуміння.
- Перехід від теорії до практики. Вивчення будь-яких правил необхідно, насамперед, для застосування їх на практиці. Це особливо стосується нестандартних ситуацій на дорозі, які важливо правильно інтерпретувати відповідно до правил дорожнього руху.
Заважають у вивченні правил і деякі особистісні аспекти, такі як відсутність необхідної мотивації, відсутність систематичного навчання, а також проблеми зі сприйняттям — наприклад, стрес і хвилювання під час іспиту.
Корисні поради
Щоб краще запам’ятати ПДР, скористайтесь рекомендаціями досвідчених експертів:
- Використовуйте інтервальне повторення. При вивченні великої кількості інформації частина її неминуче втрачається, залишаючись лише на деякий час у короткостроковій пам’яті. Періодично повторюючи матеріал, ви освіжаєте пам’ять і підвищуєте шанси на те, що інформація перейде у довгострокову пам’ять. Повторення має бути комплексним, щоб мати потрібний ефект. Воно має включати уявне (відразу після прочитання), перевірочне (наприклад, увечері того ж дня) і контрольне повторення (через 2-3 дні).
- Конспектування. У більшості випадків цей прийом допомагає краще запам’ятовувати інформацію. Крім того, конспекти можна використовувати і для повторення. У цьому тут ключове значення має правильно організована структура. Ефективними методами є виділення тематичних блоків шляхом їх розташування у видному місці, виділення блоку основної інформації, а також блоку висновків у нижній частині аркуша. При цьому важливо стисло і зрозуміло викладати матеріал, не використовуючи точних формулювань з ПДР. Це сприяє не тільки запам’ятовуванню, але й розумінню ситуації.
- Малюнки і схеми. Якщо ви маєте гарну зорову пам’ять, цей спосіб — для вас. Використовувати тут можна вже готові плакати і картинки. До того ж, зображення і позначення вже представлені у самих ПДР. Цей підхід дозволяє створити необхідні асоціації і сприяти успішному запам’ятовуванню.
- Перегляд відео уроків. Сприйняття інформації візуально і на слух сприяє кращому запам’ятовуванню. Щоб освіжити отримані знання, можна переглянути готові відео уроки чи послухати лекції. При цьому важливо вибрати актуальні уроки, які враховують оновлення у законодавстві.
- Тренувальні тести. Сьогодні у Мережі існує багато онлайн-ресурсів, на яких можна спробувати власні сили у проходженні тесту. Завдяки цьому можна краще ознайомитись зі структурою майбутнього іспиту, а також виявити свої слабкі місця.
Намагайтеся розібратися в суті матеріалу і ніколи не бійтеся ставити запитання. Досвідчені викладачі нададуть всебічну підтримку і допоможуть вам якісно підготуватися до іспиту.